۳۰ میلیون خانه تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرند

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده و بر اساس این قانون ۳۰ میلیون خانه تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرند که پرداخت حق بیمه اجباری است و مبلغ آن روی قبض برق مصرفی هر خانه می‌آید و بیمه آن را از اداره برق دریافت می‌کند.

 

غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی، در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده و در حال تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی این صندوق هستیم.

وی افزود: بر اساس این قانون کلیه املاکی که در کشور اشتراک برق دارند تحت پوشش صندوق بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرند.

سلیمانی گفت: سرمایه اولیه این صندوق ۵۰ میلیارد تومان است و بقیه منابع آن از حق بیمه‌ای که مردم باید بدهند و دولت نیز تامین می‌کند، به دست می‌آید.

وی افزود: در زمانی که میزان تعهد بیمه برای هر ملک ۳۰ میلیون تومان بود ۶۰ هزار تومان دولت و ۶۰ هزار تومان صاحب ملک به طور ماهانه حق بیمه پرداخت می‌کردند، اما اکنون میزان تعهد افزایش یافته است و در پی آن حق بیمه نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر اساس این قانون ۳۰ میلیون خانه تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرند.

سلیمانی افزود: پرداخت حق بیمه اجباری است و مبلغ آن روی قبض برق مصرفی هر خانه می‌آید و بیمه آن را از اداره برق دریافت می‌کند.

وی با بیان اکنون دولت باید حق بیمه صندوق بیمه حوادث طبیعی را تعیین کند، گفت: سبد دارایی صنعت بیمه ۴۲ هزار میلیارد تومان است و در هفت ماه اخیر معادل ۳۷ درصد افزایش یافته است.

سلیمانی اظهار کرد: ضریب نفوذ بیمه‌ای نیز از ۲ و ۴ دهم به ۲ و ۶۶ دهم رسیده است (سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص ملی).

وی با بیان اینکه ورود چین به بیمه بازرگانی و قرار دادن بیمه درمان در بیمه بازرگانی موجب شده است میانگین ضریب نفوذ بیمه‌ای جهانی افزایش یابد، گفت: اگر صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ را در زیر مجموعه بیمه بازرگانی محاسبه کنیم ضریب نفوذ بیمه‌ای کشور به دو و ۹ دهم افزایش یافته است.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با تغییر آیین نامه‌ها پول‌هایی را که در بانک داشتیم وارد بازار سرمایه کرده‌ایم.

سلیمانی اضافه کرد: افزون بر عرضه سهام شرکت‌های بیمه‌ای در بازار سرمایه این شرکت‌ها در بورس سرمایه گذاری نیز کرده اند.

وی گفت: میزان بازدهی بیمه زندگی بسیار خوب بوده است و ۱۴ و نیم درصد از سبد سرمایه‌ای مجموعه بیمه‌ای مربوط به بیمه زندگی است.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: ضریب نفوذ بیمه‌ای در جهان به کشور‌های توسعه یافته باز می‌گردد و اکنون در دنیا ۴۶ تا ۵۰ درصد سبد دارایی و سرمایه‌ای بیمه‌ها مربوط به بیمه زندگی است.

سلیمانی گفت: وجود بازار‌های موازی قوی در کشور مانند بازار مسکن، طلا، ارز و سرمایه و روشن نبودن مزیت‌های بیمه زندگی در خانواده‌ها و وجود صندوق‌های بازنشستگی موجب شده است مردم به سمت بیمه زندگی نروند.

وی افزود: البته در مقایسه با سال گذشته بیمه زندگی ۳۷ درصد در کشور افزایش یافته است.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با گسترش بیماری کرونا نگران بودیم مردم بیمه‌های زندگی را به دلیل کاهش درآمد‌ها فسخ کنند، اما این اتفاق نیفتاد.

۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو زیر پوشش بیمه شخص ثالث

رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو‌ها نیز افزود: ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو در کشور تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند و سه میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو بیمه بدنه دارند که بیشتر آن‌ها خودرو‌های گران قیمت هستند.

سلیمانی گفت: درباره بیمه بدنه باید فرهنگ سازی شود، زیرا ملزم کردن به بیمه بدنه منع قانونی دارد.

وی افزود: ۸۰ هزار نمایندگی بیمه در کشور وجود دارد که شرکت‌ها را موظف کرده ایم این نمایندگی‌ها را حمایت کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بیمه‌های اختیاری به درآمد مردم بستگی دارد البته فرهنگ بیمه‌ای در کشور جا نیفتاده است.

سلیمانی افزود: با ارتقای آموزش نمایندگی ها، آن‌هایی که فعال‌تر هستند توانسته اند بدون ایجاد رانت در بازار درآمد بسیار خوبی کسب کنند.

وی گفت: ۲۳ موسسه آموزش بیمه‌ای خصوصی در کشور وجود دارد.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه بیمه مرکزی نمایندگی شرکت‌های بیمه را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهد افزود: اکنون شرکت‌های بیمه به این نتیجه رسیده اند که نمایندگی‌ها برای درآمد آن‌ها اهمیت دارند و بازاریاب آن‌ها هستند.

سلیمانی درباره تعیین نرخ بیمه بر اساس ریسک حوزه بیمه شده گفت: بیمه یعنی مدیریت آزمون و خطا و نرخ فنی در این زمینه برای خانواده‌ها یک قیمت و برای واحد‌های صنعتی قیمت دیگری است.

وی افزود: اکنون مجموعه صنعت بیمه نظام پیشرفته‌ای در رابطه با تعیین میزان ریسک دارد.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: مرکز ریسک در بیمه مرکزی با نرم افزار‌های پیشرفته و نیرو‌های آموزش دیده ایجاد شده است و اگر شرکتی به عنوان نمونه بخواهد با دستگاهی بیمه تکمیلی امضا کند حتماً باید چگونگی محاسبه ریسک را به بیمه مرکزی ارائه دهد.

سلیمانی با بیان اینکه مطالعه ایجاد بازار متشکل بیمه‌ای آغاز شده است، افزود: زمانی که کشف نرخ انجام می‌شود اگر کسی غیر از آن عمل کند هم بیمه مرکزی آن را بررسی می‌کند و هم آن شرکت ضرر کرده است.

وی گفت: مبنای وضع مالی شرکت‌های بیمه را بر اساس توانگری بررسی می‌کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: شرکت‌های بیمه‌ای که توانگری آن‌ها ۲ است کم هستند و توانمندی بیشتر شرکت‌های بیمه‌ای حدود یک است.

سلیمانی گفت: برنامه‌ای برای شرکت‌های استارت آپ در قالب کارگزاری برخط تعریف و در شورای عالی بیمه آن را تصویب کرده ایم.

وی افزود: بر اساس این طرح از ۱۱۵ شرکت استارت آپی نرم افزار ۶۵ شرکت تایید نشد و نرم افزار ۵۰ شرکت در حال بررسی است و به سه شرکت نیز مجوز داده ایم که در اداره ثبت شرکت‌ها روند کار خود را به پیش می‌برند.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: مشکلی در بخش محصولات بیمه‌ای نداریم، اما مردم نمی‌دانند چه محصولات بیمه‌ای وجود دارد.

سلیمانی افزود: در سال گذشته ۲۲ محصول بیمه‌ای ایجاد و اعلام عمومی کردیم.

مصطفی

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
×

سلام

سپاس از اعتماد شما

 

× گفتگو با ما