پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه بدنه چیست؟

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم بندی می‌شود. هر یک از پوشش‌‌های بیمه بدنه، دسته بندی‌های متفاوتی را به خود اختصاص دادهاند. هر فردی در طول سال ها رانندگی خود یک بار هم که شده با حوادث مختلفی رو به رو شده است. این حادثه می‌تواند تصادف یا دزدیده شدن قطعاتی از خودرو باشد. اکنون سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می آید:” کدام یک از این موارد در بین پوشش اصلی بیمه بدنه قرار می گیرند؟ کدام در گروه پوشش‌های اضافی بیمه بدنه جای دارند؟” اگر شما می‌خواهید به جواب این سوال ها دست پیدا کنید، کافی است ادامه مطلب را دنبال کنید. از این رو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پوشش بیمه بدنه چیست؟

قبل از اینکه به بررسی کلی پوشش‌ها بپردازیم، بد نیست تا مفهوم پوشش بیمه بدنهبیمه بدنه آشنایی پیدا کنید. به طور کلی، پوشش بیمه بدنه به خودروی آسیب دیده تعلق می‌یابد. این آسیب‌ها می‌توانند گستردگی بسیار زیادی را داشته باشند. بیمه بدنه هزینه‌های مختلفی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. این پوشش‌ها در بین حوادث طبیعی قرار می‌گیرند که از آن ها می‌توان به گزینه‌هایی همچون زلزله، صاعقه و آتش سوزی اشاره کرد.

اگر زمانی که ماشین شما دزدیده و در همین حین دچار صدمه نیز شده باشد، در آن صورت بیمه بدنه اقدام به پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌نماید. اگر شما نیز صاحب یک خودرو هستید، با پوشش بیمه بدنه باید به طور کلی آشنایی داشته باشید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل چه مواردی می‌شوند؟

 

موارد مختلفی وجود دارند که در دسته بندی پوشش اصلی بیمه بدنه جای گرفته‌اند. به عنوان مثال، هنگامی که خودرو شما به سرقت رفته باشد و در حین نجات آن، خودرو صدمه دیده باشد، در آن صورت خودرو تحت پوشش اصلی قرار می گیرد. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که از آن‌ها می توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • حوادثی همچون آتش سوزی
 • برخورد صاعقه به وسیله نقلیه
 • ایجاد خسارت به چرخ ها و لاستیک‌های ماشین
 • انفجار

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه چه مواردی را به خود اختصاص داده‌اند؟

پوشش بیمه بدنه شامل چندین مورد گسترده در بخش پوشش‌های اضافی می شود. هر کدام از این پوشش‌ها اهمیت بالایی را دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

پوشش شکستن شیشه

شکست شیشه در بین پوشش های اضافی بیمه بدنه جای گرفته است. شکستن شیشه جزئی از خسارات فرعی به حساب می آید. از این رو برای اینکه بتوانید بخشی از این آسیب ها و هزینه ها را جبران کنید، می توانید از خدمات اضافی بیمه بدنه بهره ببرید. از این رو اگر به هر دلیلی با این مشکل مواجه شوید، نگرانی ای در رابطه با تامین این هزینه ها نداشته باشید.

رنگ ها و مواد شیمیایی و اسید پاشی؛ از موارد نادر

خیلی کم پیش می آید که خودروی شما با این دسته از مشکلات روبه رو شود؛ ولی در صورت مواجه شدن نیز نگران نباشید. چرا که تحت پوشش بیمه بدنه اضافی قرار می گیرند. این دسته از موارد همانطور که اشاره شد بسیار نادر می باشند ولی حادثه هیچ وقت خبر نمی کند. به همین دلیل بهترین کاری که می توانید به انجام برسانید این بوده که خودرویتان را تحت این پوشش بیمه ای قرار دهید.

پوشش بیمه بدنه و ترانزیت خودرو

ترانزیت و جابه خودرو نیز در بین پوشش های اضافی بیمه بدنه قرار می گیرند. این پوشش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که خودروی شما در خارج از کشور با مشکل روبه رو شود. از این رو اگر جزو افرادی هستید که همواره نشستن پشت فرمان را در هر جایی و مکانی ترجیح می دهید، از داشتن این پوشش بیمه بدنه نیز غافل نشوید.

از دیگر پوشش بیمه بدنه اضافی می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

 1. پوشش های اضافی مربوطه به نوسانات بازار
 2. پوشش های مربوط به هزینه ایاب و ذهاب
 3. پوشش های مربوط به خسارت کشیده شدن میخ بر روی خودرو
 4. پوشش های مربوط به حذف استهلاک
 5. پوشش های مربوط به خسارت های وارده در اثر کاهش ارزش خودرو

خساراتی که مشمول پوشش بیمه بدنه نمی شوند

گزینه های متنوعی وجود دارند که در بین پوشش های اصلی و اضافی قرار نمی گیرند که به عنوان یک راننده بد نیست با آن ها آشنایی داشته باشید.

 1. آسیب در شرایطی که راننده گواهینامه نداشته باشد.
 2. آسیب دیدن زمانی که انفجارهای هسته ای رخ می دهد.
 3. وارد شدن هر گونه خسارت زمانی که از دست پلیس در حال فرار هستید.
 4. در صورتی که از عمد به خودروی خود آسیب وارد کنید نیز مشمول پوشش بیمه بدنه نخواهید شد.
 5. اگر در خودرو خود بیش از حد توان بار سوار کرده باشید و هر گونه آسیبی نیز به آن وارد گردد، در آن صورت بیمه به شما تعلق نخواهد گرفت

مصطفی

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
×

سلام

سپاس از اعتماد شما

 

× گفتگو با ما