همه چیز درباره بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث ۹۹

همه ما از اهمیت بیمه شخص ثالث باخبریم . بیمه ای که برای حمایت از اشخاص ثالث و جبران آسیب های وارده به آنها اجباری است و هر خودرویی باید آن را به همراه داشته باشد. آگاهی از  مدت بیمه شخص ثالث و توجه به تاریخ انقضای آن اهمیت زیادی دارد، چرا که بیمه شخص ثالثی که اعتبار ندارد نمی تواند هزینه ها و زیان های مالی را جبران کند از طرفی اگر تمدید به موقع بیمه شخص ثالث را به تعویق بیاندازیم، می بایست جریمه پرداخت کنیم. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می تواند تا یک برابر حق بیمه شما هزینه داشته باشد. اگر می‌خواهید درباره بخشش جرایه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو بیشتر بدانید ادامه این نوشته را از دست ندهید.

چطور جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را حساب کنیم؟

برای آنکه بدانیم جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می شود ابتدا باید آخرین قیمت بیمه شخص ثالث بدون محاسبه تخفیفات را بدست آوریم.

مبنای محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روز شمار است یعنی به ازای هر روز به تعویق افتادن تمدید بیمه شخص ثالث جریمه ثابتی به حق بیمه نهایی اضافه می شود. از سوی دیگر این نرخ برای هر نوع خودرو با هر نوع کاربری متفاوت است. برای مثال جریمه روزانه بیمه شخص ثالث خودرو سواری شخصی با خودرو وانت بارکش متفاوت است. جدول زیر میزان جرایم بیمه شخص ثالث سال ۱۳۹۹ رو نشان می دهد.

مدل خودرو جریمه دیرکرد به ازای هر روز (ریال )
خودرو های کمتر از ۴ سیلندر ۳۸,۷۴۵
خودرو های ۴ سیلندر (پراید و پیکان ) ۴۵,۸۸۲
خودروهای سایر  ۴ سیلندر (پژو و سمند ) ۵۳,۹۳۷
خودرو های بیش از ۴ سیلندر ۶۰,۳۶۱
وانت تا ۱ تن ۴۷,۴۶۵
وانت تا ۳ تن ۵۷,۱۵۳
بارکش تا ۵ تن ۷۲,۳۴۵
بارکش تا ۱۰تن ۹۲,۶۸۷
بارکش تا ۲۰ تن ۱۰۷,۸۵۴
بیش از ۲۰ تن ۱۱۴,۳۰۶

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید کمترین جریمه روزانه دیرکرد مربوط به خودروهای پراید و پیکان (دسته اول ) و  بیشترین جریمه دیرکرد مربوط به خودرو های بارکش با ظرفیت بیش از ۲۰ تن مثل کامیون و کشنده می باشد.

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت

در بخش قبلی گفتیم که مالکین خودروهایی که بیمه شخص ثالث را به موقع تمدید نمی کنند جریمه دیرکرد به صورت روزانه به آنها تعلق می گیرد. خوب است بدانید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تنها مختص بیمه شخص ثالث خودرو نیست. بلکه راکبین موتور‌سیکلت‌ها نیز اگر بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خود را به موقع تمدید نکنند، جریمه می شوند.

جدول زیر میزان جرایم روزانه موتور سیکلت‌ها را بر حسب سیلندر نشان می دهد .

مدل موتور جریمه دیرکرد به ازای هر روز
موتور گازی ۹,۶۱۹
موتورسیکلت تک سیلندر ۱۱,۷۵۰
موتورسیکلت دو سیلندر و بیشتر ۱۲,۹۰۹

همانطور که در جدول بالا دیدید، جریمه روزانه بیمه شخص ثالث با سیلندر بیشتر اختلاف جزئی با سایر موتورسیکلت ها دارد.

آیا داشتن جریمه دیرکرد باعث از بین رفتن تخفیف بیمه می‌شود؟

اگر تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث تمام شود و بیمه نامه به موقع تمدید نشود، آیا تخفیفات عدم خسارت بیمه نامه از بین می‌رود ؟ این سوال بسیاری از بیمه گذاران است. اگر فکر می‌کنید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تخفیفات آن را از بین می برد سخت در اشتباهید. جریمه دیرکرد برای حمایت از اشخاص ثالثی است که از  سوی آن دسته از خودروهای فاقد بیمه نامه آسیب بدنی می بینند. بنابراین در صورتی که بیمه نامه خود را به موقع تمدید نکنید تنها جریمه آن را می پردازید و چیزی از تخفیفات عدم خسارت شما کسر نمی شود . به عبارت دیگر تنها با دریافت خسارت تخفیفات بیمه شخص ثالث کسر یا از بین می‌رود.

درچه صورتی بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث اعمال می‌شود؟

همانطور که می دانید جرایم بیمه شخص ثالث خودرو در زمان تمدید بیمه نامه به حق بیمه شخص ثالث اضافه می شود و بر این اساس نمی توان این جرایم را پرداخت نکرد یا پرداخت آن را به تعویق انداخت. با اینکه جرایم دیرکرد بیمه ثالث تخفیف ندارند اما ممکن است بر اساس شرایطی دچار بخشودگی شوند.

رفع توقیف خودرو

پارکینگ های خودروساز ها و گمرک ها مملوء از خودروهایی است که به دلایل متفاوت ترخیص نشده‌اند. این خودروها نیز در صورت عدم تمدید بیمه شخص ثالث مشمول جریمه می شوند. اما این جرایم قابل بخشودگی است. هر خودرویی که به دلایلی مثل برگزاری مزایده و مناقصه و … در پارکینگ توقیف هستند، می توانند با ارائه برگه پارکینگ و سایر مدارک مربوطه از طرح بخشودگی جرایم خودرو  استفاده کنند.


بخشودگی به مناسبت دهه فجر

بیمه مرکزی ج.ا.ا با ارائه طرح های بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در طول سال فرصتی را برای جبران و تمدید بیمه شخص ثالث خودرو هایی که به دلیل جرایم زیاد بیمه نامه از تمدید آن سرباز زدند، مهیا می کند. این طرح به مناسبت های مختلفی از جمله دهه فجر با اعلام قبلی به مشتریان ارائه می شود.


چطور تاریخ تمدید بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه را فراموش نکنیم؟

مشغله های این روز ها منجر شده است که تاریخ های مهم زندگی را از یاد ببریم. البته که فراموشی بعضی تاریخ ها مثل تاریخ تمدید مجدد بیمه شخص ثالث می تواند هزینه ها و دردسر های زیادی را به ما تحمیل کنند. سامانه بیمی لایک فرصتی را برایتان فراهم کرده است تا هیچ وقت تاریخ بیمه شخص ثالث خود را فراموش نکنید. در سامانه یادآور نمایندگی ما  با ثبت تاریخ انقضای بیمه و شماره تماستان در قسمت یادآور بیمه چند روز پیش از اتمام بیمه شخص ثالث با شما تماس گرفته میشود و ضمن یادآوری اتمام بیمه نامه قیمت بیمه نامه  نیز خدمتتان اعلام میگردد.

یادآور اتمام سررسید بیمه نامه

تمدید به موقع بیمه شخص ثالث بهترین راه برای جلوگیری از جریمه دیرکرد

خیلی از بیمه گذاران از ما می پرسند چه کار کنیم تا از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تخفیف بگیریم؟ باید بگویم هیچ تخفیفی بهتر از تمدید به موقع بیمه نامه برایتان نخواهد بود. اگه به موقع بیمه شخص ثالث خودروتان را تمدید نکنید و دچار حادثه رانندگی شوید علاوه بر جرایم دیرکردی که بابت عدم تمدید به موقع باید بپردازید، جبران هزینه ها و زیان‌های مالی بر عهده شما خواهد بود.

خرید بیمه شخص ثالث ازبیمه کوثر

با راه اندازی سامانه خرید آنلاین بیمه کوثر و از آنجایی که بیمه نامه کاغذی شخص ثالث حذف شده دیگر نیازی به حضور در نمایندگی نمی باشد و شما میتواندی مستقیما از سامانه خرید آنلاین بیمه کوثرتنها با چند کلیک بیمه شخص ثالث و  بیمه نامه های دیگری  همچون بیمه بدنه، بیمه کرونا، بیمه آتش سوزی و زلزله، بیمه مسافرتی و  مسولیت … را استعلام  گرفته و خرید نمایید.

خرید آنلاین بیمه نامه از سامانه بیمه کوثر

مصطفی

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
×

سلام

سپاس از اعتماد شما

 

× گفتگو با ما